Počet výsledků: 17

Otevřít filtraci

Klinický staging je staging, který se zakládá na fyzikálním vyšetření, zobrazovacích metodách (např. rentgenovém vyšetření nebo výpočetní tomografii) a metodách nukleární medicíny (např. scintigrafie). Při tzv. orgánovém screeningu jsou postupně vyšetřeny všechny orgány, zda v nich není přítomen zhoubný nádor. Viz také klinický, staging, patologický staging, klinické stadium.

Staging je výraz pocházející z angličtiny a označuje proces provádění různých vyšetření, jejichž cílem je zjistit rozsah nádorového onemocnění v těle – zejména to, zda se zhoubný nádor rozšířil z místa, kde vznikl, do jiných částí těla. Pro lékaře je velmi důležité znát stadium onemocnění, aby mohl naplánovat optimální léčbu pro konkrétního pacienta. Rozlišujeme klinický staging a patologický staging. Viz také grading a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz staging.

Patologický staging je staging, který je založen na chirurgických postupech, jako je např. odstranění a vyšetření regionálních lymfatických uzlin, vizuální kontrola přilehlých orgánů a histologické vyšetření postižené tkáně. Viz také patologie, staging, klinický staging.

Peroperační staging je odborný výraz pro provádění různých vyšetření během operace onkologického pacienta, jejichž cílem je zjistit rozsah nádorového onemocnění v těle. Například u pacientek s karcinomem děložního hrdla se peroperační staging obvykle provádí laparoskopicky: během operace se jsou vyšetřeny přilehlé lymfatické uzliny, aby se zjistilo, zda se nádor nerozšířil dále do těla. Pokud lymfatické uzliny postiženy nejsou a zhoubný nádor je omezen na děložní hrdlo, může být nádor odstraněn během operace, obvykle zároveň s dělohou (viz hysterektomie). Viz také peroperační, staging, stagingová operace.

Stagingová operace je operace onkologického pacienta, během níž je nejen odstraněna nemocná tkáň, ale také se zjišťuje, jak daleko se již zhoubný nádor rozšířil. Stagingová operace hraje zcela zásadní roli zejména při léčbě rakoviny vaječníků: je to nejen důležité terapeutické opatření, ale zároveň slouží ke stanovení přesné diagnózy. Viz také staging, peroperační staging.

Asociace klinických logopedů České republiky (AKL ČR) sdružuje klinické logopedy a logopedy ve zdravotnictví. Prvořadým cílem činnosti AKL ČR je hájit a prosazovat oprávněné profesní zájmy svých členů, koordinovat jejich činnost a v etické rovině korigovat výkon logopedické praxe. Viz také klinický logoped.

Klinické vyšetření je souhrnný výraz pro postup, který zahrnuje: anamnézu, fyzikální vyšetření, laboratorní vyšetření, zobrazovací metody, a případně další metody, vedoucí ke zhodnocení klinického stavu a stanovení diagnózy. Viz také klinický.

Klinický obraz je souhrn příznaků, které jsou typické pro určité onemocnění či jiný stav (např. alergickou reakci). Viz také klinický.

Klinické hodnocení je jiný název pro klinickou studii. Viz také klinický.

Klinická studie neboli klinické hodnocení je podle SÚKL definována jako „jakékoli systematické testování prováděné na lidech, jehož účelem je zjistit či ověřit klinické, farmakologické nebo jiné farmakodynamické účinky, nebo stanovit nežádoucí účinky, či studovat absorpci, distribuci, metabolismus nebo exkreci jednoho nebo několika hodnocených léčivých přípravků s cílem ověřit bezpečnost nebo účinnost tohoto léčivého přípravku nebo léčivých přípravků“. Viz také klinický, preklinická studie.

Zobrazeno 1 až 10 z 17

Počet výsledků